OKS Turaszówka – co się stało z klubem?

Po raz kolejny po odwiedzeniu moich rodzinnych stron postanowiłem napisać artykuł dotyczący mojego najbliższego otoczenia. Tym razem skupiłem się na nieznanych losach jednego z klubów piłkarskich, na którego mecze zdarzało mi się uczęszczać będąc jeszcze uczniem liceum.

Okręgowy Klub Sportowy Turaszówka (OKS Turaszówka) oficjalnie w archiwach sportowych występuje w połączeniu z sąsiednią dzielnicą Białobrzegi jako ULKS Białobrzegi Turaszówka, ale w sieci można odnaleźć jeszcze nazwę UKS Białobrzegi (OKS Turaszówka). W każdym bądź razie barwy klubu łączyły w sobie te dwie dzielnice Krosna i to nie ulega wątpliwości. Mecze z kolei najczęściej odbywały się na stadionie sportowym “Elektryka” przy ul. Sportowej w Krośnie – Turaszówce (Ryc.1,2).

Stadion Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Krosno - Turaszówka w Google Earth

Ryc. 1 Lokalizacja stadionu sportowego w Turaszówce – po prawej ul. Sportowa, po lewej Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 i ul. Rzeszowska (Google Earth 7.1. Pro)

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Krosno - Turaszówka stadion 2004 rok

Ryc. 2 Stadion sportowy w Turaszówce w 2004 roku (machoney.ndl.pl)

Informacje na temat istnienia i rozgrywek klubu są w sieci szczątkowe. Kilka stron lub forów, które w czasach działalności klubu opisywały niektóre jego perypetie dziś już nie istnieją. Nie ma się co dziwić, w końcu powracam do sprawy po blisko 12 latach. Wiem, że klub posiadał swoją własna witrynę pod adresem www.oksturaszowka.prv.pl, która dziś niestety także już nie istnieje. Utworzona wczesną wiosną 2004 roku zawierała informacje na temat kadry, tabeli i terminarza rozgrywek piłkarskich. Witryna ta nie była regularnie aktualizowana jak pamiętam. Jedynym artykułem była relacja z meczu 2 kolejki rundy wiosennej sezonu 2003/2004, pt. “Fatalny początek sezonu…”, opisująca porażkę OKS Turaszówka z Liwoczem Brzyska 1:3, którą zacytuje poniżej.

“W dniu wczorajszym drużyna OKS Turaszówka doznała drugiej z rzędu porażki w rundzie wiosennej, tym razem ulegając przed własną publicznością Liwoczowi Brzyska 1:3. Goście spotkanie rozpoczęli z wielkim animuszem, czego efektem było zdobycie pierwszej bramki już w pierwszych minutach meczu. Podobnie jak przed tygodniem w przegranym meczu w Faliszówce (2:4) tak i w dzisiejszym spotkaniu zabrakło zaangażowania i koncentracji zawodników w pierwszych minutach. Do przerwy drużyna z Brzysk prowadziła już 2:0, a gospodarze nie potrafili uporządkować gry defensywnej, czego efektem było wiele groźnych sytuacji pod bramką Rafała Gorczycy. Gra stawała się momentami bardzo chaotyczna, ale lepiej z opresji wychodzili przyjezdni. Grali bardziej zdecydowanie bez niepotrzebnej zabawy i niewiele po rozpoczęciu drugiej części spotkania zdobyli trzecią bramkę, która pozwoliła im spokojnie kontrolować przebieg spotkania. Honorowego gola dla gospodarzy zdobył w ostatnich minutach meczu Marek Skiba, który po dośrodkowaniu z prawego narożnika boiska mocnym strzałem głową nie dał szans bramkarzowi gości.”

OKS Turaszówka vs Liwocz Brzyska kwiecień 2004

Ryc. 3 Mecz OKS Turaszówka z Liwoczem Brzyska na stadionie “Elektryka” w dniu 4 kwietnia 2004 roku (oksturaszowka.prv.pl)

Najwięcej informacji o rozgrywkach klubu OKS Turaszówka (ULKS Białobrzegi Turaszówka) można znaleźć na największy polskim portalu ligowych rozgrywek pikarskich 90minut.pl. Znajdziemy tam rozgrywki z dwóch sezonów:

Krosno grupa B II tabela sezonu 2003-04 90minut.pl

Ryc. 4 Tabela rozgrywek klasy B grupy Krosno II w sezonie piłkarskim 2003-2004 (90minut.pl)

Krosno grupa B II tabela sezonu 2004-05 90minut.pl

oraz z pucharu Polski 2003-2004 grupy Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej (http://www.90minut.pl/liga/0/liga1123.html), z którego klub ULKS Białobrzegi Turaszówka odpadł po porażce w I rundzie z klubem Victoria Dobieszyn 0:3.

W przeciwieństwie do rzetelnych informacji o rozgrywkach tego klubu nie ma w ogóle informacji o jego historii oraz kadrze. Niektórych informacji można szukać na stronach domowych klubów, z którymi ULKS Białobrzegi Turaszówka grało w tamtym czasie (o ile archiwa tych witryn sięgają tak daleko). Na stronie klubu OZG Guzikówka Krosno wykopałem informację na temat jednego z zawodników ULKS Białobrzegi Turaszówka – Pawła Balona “Młodego” (http://machoney.ndl.pl/ozs/?page=p-balon).

Szczątkowe informacje w sieci wskazują na fakt, że po 2005 roku klub ULKS Turaszówka Białobrzegi przestał istnieć. Ciekawi mnie zatem co było tego przyczyną? Pytanie to pozostanie dla mnie zapewne bez odpowiedzi…